Nasi partnerzy: Pasmanteria dodatki krawieckie - sklep internetowy

piątek, 21 czerwca 2013

KolejkaKolejka

Wydawnictwo: IPN
Ilość graczy: 2-5
Wiek: 12+
Czas gry: 60 min
Cena: 46,50 - 85 zł


Co dostajemy w pudełku?
  • dwie tekturowe plansze do gry
  • 32 drewniane pionki w 8 kolorach
  • 50 kart kolejki w 5 kolorach
  • 5 kart listy zakupów
  • 60 kart towarów w 5 kolorach
  • 15 kart dostawy towaru w 5 kolorach
  • 5 kart pomocy graczy w 5 kolorach
  • 6 broszur z instrukcją i opracowaniem historycznym w językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim i japońskim
  • 5 zestawów naklejek na karty kolejki: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski i japoński


O co w tym chodzi?

Czasy pustych półek sklepowych i kolejek, bo właśnie rzucili towar mamy już za sobą i oby nie wróciły. Dziś możemy posłuchać opowieści naszych rodziców i dziadków jak to było i samemu powspominać. By poczuć nieco klimat tamtych lat na stole ląduje gra "Kolejka".
Każdy dostaje 5 osobową rodzinę i  listę zakupów. Przy osiedlowych sklepach należy ustawić się w kolejce i czekać cierpliwie na dostawę towaru.
Ale to nie wszystko. Każdy z graczy dostaje również karty akcji. I dzięki sprytnemu zagraniu dzieckiem na ręce, szczęśliwie znaleźliśmy się na początku kolejki, niestety ktoś inny wpadł na genialny pomysł zrobienia listy kolejkowej i znów stoimy na końcu. W drugiej kolejce ktoś zdążył już zebrać towar spod lady i półki znów świecą pustkami.
Nie udało się nic kupić? Nic straconego. W kolejce stali również spekulanci, którzy zakupiony towar dostarczają na bazar, a tam od przekupki można wiele kupić. Jednak jak to na bazarach bywa, czasem przychodzi nam przepłacić.
Komu pierwszemu uda się skompletować całą listę zakupów ten zostaje mistrzem "Kolejki".


Co o tym sądzę?

Ciekawy pomysł na grę plus jej edukacyjny aspekt zdecydowanie działają na tak. Siadasz z rodziną i nagle dostrzegasz na karcie towaru znajome przedmioty z dzieciństwa. To już pociąga za sobą lawinę wspomnień i różnej maści opowieści.
Gra jest solidnie wydana. Wypraska pozwala na czytelne posortowanie wszystkich elementów, których jest sporo. W pudełku znalazło się również miejsce dla sześciu językowych broszur z instrukcją oraz zarysem historii tamtych czasów. Kupując "Kolejkę" nie musimy martwić się o wersję językową. Wydawca zadbał o jej konwersję. W załączeniu dostajemy zestaw naklejek w pięciu językach. Trzeba tylko poświęcić chwilę i już mamy grę po japońsku.
Niestety skalowalność gry jest marna. Mimo widniejącej na tabliczce znamionowej informacji "2 - 5 graczy", to nie mamy nawet po co zasiadać do niej w dwie osoby. No chyba tylko, żeby pooglądać obrazki na kartach. Jednym słowem gra na dwie osoby jest marna. Najlepiej chodzi na 4-5 osób.
Sporym minusem jest też ilość dostępnych list zakupów (5 kart). Powoduje to, że po kilku rozgrywkach stwierdzamy, że gra nic więcej nie może nam dać i odstawiamy ją na półkę, a tam zaczyna się kurzyć.
Całe szczęście, jest w sprzedaży również dodatek "Ogonek". O jego wadach i zaletach jeszcze opowiem.
Podsumowując, warto mieć tę grę pod ręką. Proste zasady i tematyka czynią tę grę pozycją, którą chętnie wyciągniemy na stół w gronie rodzinnym czy na spotkaniu ze znajomymi. Taka lekka, a jednocześnie prowokująca pozycja. Dodatkowo cena do jakości i ilości komponentów jest bardzo korzystna. Mimo etykietki wiekowej 12+ w grę zagrają ochoczo już 8 latek.
Warto nadmienić, że "Kolejka" sprzedaje się na całym świecie np. u Japończyków czy Amerykanów.


Moja ocena:

W skali 1-10 daję tej grze 7.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Pozostaw ślad po sobie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...